Historia

W maju 1993 roku w Zajeździe „Rębajło” odbyło się zebranie założycielskie Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej „Prasa”. Na pomysł jego utworzenia wpadł pilski dziennikarz (dzisiaj prezes PTPS) Radosław Ciemięga, któremu pomagali Krzysztof Lewandowski (został pierwszym trenerem klubu) i Mariusz Markowski (były piłkarz, dzisiaj prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej). PTPS „Prasa”, mając wsparcie Krzysztofa Horodeckiego, właściciela firmy „Ekolog”, przejęło zawodniczki i miejsce w serii B I ligi od WKS „Sokół”, który musiał ograniczyć działalność do dyscyplin paramilitarnych, obronnych i dla siatkówki nie było już miejsca.

Pierwszym prezesem klubu został Wiesław Łoś. Niespodziewanie PTPS „Prasa” wygrało rozgrywki serii B i awansowało do grona ośmiu najlepszych drużyn w kraju. Niestety, kolejny sezon nie był już tak udany. Z drużyny odeszło kilka zawodniczek, bowiem PTPS „Prasa”, nie mając potrzebnego wsparcia sponsorów, popadło w kłopoty finansowe i opuściło szeregi ekstraklasy.

Przełom nastąpił w roku 1995, kiedy to za sprawą senatora Tadeusza Rzemykowskiego (został prezesem klubu) pozyskano nowego sponsora: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie. Do sezonu 1996/97 pilanki przystąpiły już pod całkiem nowym szyldem PTPS „Nafta” i po raz drugi awansowały do serii A pierwszej ligi. W 1998 roku trenerem PTPS został Jerzy Matlak. Rok później pilski zespół sięgnął niespodziewanie po pierwszy złoty medal. Kolejne lata, to kolejne tytuły, medale i Puchary Polski… W 2000 roku PTPS „Nafta” awansowało do Final Four Ligi Mistrzyń. Tego sukcesu nie powtórzyła dotąd żadna polska drużyna. W 2005 roku na skutek zawirowań politycznych ze sponsorowania klubu wycofało się PGNiG S.A. W latach 2007-2009 sponsorem klubu zostały firmy z Grupy Kapitałowej Henryka Stokłosy, a drużyna przyjęła nazwę „Farmutil” Piła.

W maju 2010 roku władze PTPS Piła zmuszone były podjąć bodaj najtrudniejszą decyzję w historii klubu – odstąpienia miejsca w ekstraklasie. Czas potwierdził słuszność tych działań, zwyciężyła odpowiedzialność, uczciwość wobec zawodniczek oraz przestrzeganie prawa.
Dziesięć miesięcy później zespół PTPS Piła powrócił do rozgrywek w ekstraklasie. W sezonie 2011/2012 oraz 2012/2013 pilanki uplasowały się na szóstych miejscach w kraju.